Organizator: Grupa MTP

Po co tyle zachodu?

02.02.2020 12:00:00

Podziel się

"Kolory, zapachy, faktury, czy ludzie. Wszystko to stanowić może, a nawet powinno źródło inspiracji. Niejednokrotnie to właśnie inspiracja jest siłą napędową pracy twórczej." Wywiad z Dyrektor Targów Special Days - Karoliną Sitarz.

Special Days 2020 – edycja wyjątkowa?

To już ósma edycja wydarzenia. Wyjątkowa przede wszystkim ze względu na termin. Special Days zawsze odbywały się równolegle z targami Gardenia. W roku 2020 po raz pierwszy Special Days były częścią bloku targów Meble Polska, Arena Design i Home Decor. Takie towarzystwo branżowe to niepowtarzalna okazja do nawiązania relacji biznesowych i spotkania profesjonalistów pokrewnych branż. Nowością była także lokalizacja – pawilon nr. 2 Jest to przestrzeń dobrze znana poznaniakom, przede wszystkim z imprez muzycznych. W naszej ocenie jest on pawilonem absolutnie wyjątkowym, bo zabytkowym – zupełnie innym, niż te, w których dotąd odbywały się targi. Klimatyczne sklepienia, niesztampowa konstrukcja i antresole czynią go idealnym miejscem na wydarzenie związane z estetyką. Choć formuła targów i zakres branżowy się nie zmieniły, targi wydłużyły się do czterech dni (wtorek-piątek). Zwiedzający mieli zatem możliwość podziwiania ekspozycji wypełnionej florystyką i dekoracjami przez dłuższy czas. Wykorzystując infrastrukturę pawilonu numer dwa, który posiada dwie niebanalne antresole, zdecydowaliśmy się na realizację zupełnie nowej inicjatywy. Strefa trendów i inspiracji to przestrzeń, gdzie można było zobaczyć piękne aranżacje eventowe, ślubne, ale także dekoracje i inspiracje w stylu loftowym, który reprezentuje w swoim surowym wyglądzie antresola.

Komu dedykowane jest wydarzenie?

Targi skierowane są do profesjonalnych zwiedzających, związanych z branżą florystyczną i dekoracyjną. W szczególności do kwiaciarni, centrów ogrodniczych, pracowni florystycznych, ale także firm zajmujących się organizacją eventów, lub wystrojem przestrzeni biurowych. Targi odwiedzają także sklepy, hurtownie florystyczne i hurtownie dekoracyjne. Naszymi wystawcami są szkoły florystyczne, firmy z artykułami florystycznymi – wstążkami, dodatkami, wazonami etc. Oprócz nich prezentowana jest szeroka gama dekoracji, zarówno tych sezonowych jak i całorocznych. To tutaj prezentowane są najnowsze trendy dekoratorskie i homingowe, które pozwalają zamienić każde, nie tylko domowe, ale także biurowe wnętrze w inspirującą i przyjazną przestrzeń.

Czym są specjalne dni w ujęciu „Special Days”?

Sama nazwa wydarzenia powstała w oparciu o zakres branżowy targów, o to, co prezentują wystawcy. W języku polskim brakuje nam jednego zwrotu, który opisywałby wszystkie ważne dni, okazje, święta do których celebrowania potrzebne są dekoracje. W zakresie targów zawarte są także dekoracje sezonowe, czyli dot. świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy i te okazjonalne - dedykowane ślubom, walentynkom, czy innym eventom wymagającym szczególnej oprawy. Wyjątkowe dni to także nasza codzienność. Najzwyklejszy dzień może nabrać odmiennego zabarwienia, jeśli zadbamy o to, by towarzyszyły mu ozdoby, kwiaty, czy inne formy ciesząca oko.

Dlaczego w edycji 2020 pojawiła się strefa inspiracji, skąd pomysł na takie aranżacje?

Inspiracja jest tym, czym oddychają artyści i osoby zawodowo powiązane z estetyką. Kolory, zapachy, faktury, czy ludzie. Wszystko to stanowić może, a nawet powinno źródło inspiracji. Niejednokrotnie to właśnie inspiracja jest siłą napędową pracy twórczej. Wygospodarowaliśmy więc przestrzeń dla tych, którzy poza materiałem i produktem, ukazywać potrafią całe koncepcje i aranżacje. Piękna i niesztampowa, loftowa antresola w pawilonie 2, zamieniła się na czas trwania Special Days 2020 w wypełnioną po brzegi Strefę Trendów i Inspiracji.

Jaką rolę odgrywa piękno w życiu człowieka? Po co tyle zachodu?

Każdy z nas lubi funkcjonować w pięknych przestrzeniach, otaczać się ładnymi przedmiotami, przebywać wśród ludzi, którzy nas lubią i szanują. Jednocześnie - nie dla każdego piękno oznacza to samo. Jest ono zatem względne i powinno być dopasowane do indywidualnych preferencji. Takie właśnie są targi Special Days. Tworzone z miłości do kwiatów, dekoracji, estetyki. Promujące to, co sprawia, że czujemy się wyjątkowo i potrafimy wykrzesać z siebie to, co w nas najlepsze. Od święta, ale i na co dzień.